100 LAT NIEPODLEGŁEJ

Z życia szkoły 2018/2019 » 100 LAT NIEPODLEGŁEJ

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpienie i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. W tym roku ta rocznica była szczególna, bo setna.

W naszej szkole, tak jak w całym kraju, uroczystości były podniosłe. Uczniowie klasy VIIIb pod opieką wychowawcy przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym uczcili pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo. Jubileusz stał się  doskonałą okazją, by opowiedzieć dzieje ojczyste i przypomnieć zebranym, że walka o niepodległość trwała ponad 100 lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej. Mogliśmy również wysłuchać wiele pieśni patriotycznych, które wprowadziły zgromadzonych w klimat tamtych czasów.

Ważną częścią tych uroczystości stało się również odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej 100 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości i 65-lecie istnienia Szkoły Podstawowej w Żółtańcach.  Zaproszeni goście: ks. kanonik Mirosław Bończoszek Proboszcz Parafii Św. Rodziny w Chełmie, Dyrektor Biura Obsługi Szkół Pan Lech Lepianko, Przewodniczący Rady Rodziców Pan Wojciech Chudoba w towarzystwie Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Julii Chudoby, pracownik Szkoły Podstawowej w Żółtańcach Pan Janusz Stańkowski i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Żółtańcach Pani Maria Lipczyńska uroczyście dokonali aktu odsłonięcia tablicy.  

Patrząc w przeszłość budzi się w nas duma z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków. Nie możemy ich przecież zawieść. Uczucia patriotyczne powinny być w nas tak żywe jak wtedy – 11 listopada 1918 roku.