Wygrana w Okszowie

Dnia 1 marca 2023 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie odbyła się impreza folklorystyczna pod nazwą ,,Z tej Ziemi się wywodzę, ta Ziemia sercu memu bliska”. Program spotkania był bogaty, ponieważ składał się z trzech konkursów: kulinarnego, wokalnego i recytatorskiego. Z naszej szkoły troje uczniów z klas VII-VIII wzięło udział w VI Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Regionalnej Ziemi Chełmskiej, którego głównym celem było rozbudzenie zainteresowania literaturą regionalną, motywowanie młodego pokolenia do sięgania do rodzimych korzeni oraz rozbudzanie patriotyzmu lokalnego. Komisja oceniała dobór repertuaru do wieku recytatora, dykcję, interpretację tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny.

Uczniowie Naszej Szkoły stanęli na wysokości zadania i wykazali się wielkim talentem recytatorskim. Przygotowali po dwa utwory poetyckie, których tematyka związana była z wsią. Pierwsze miejsce zdobył uczeń klasy VII Robert Kasprzak, którego do konkursu przygotowywała nauczycielka Ewa Krygowska. Robert zaprezentował wszystkie swoje walory artystyczne i wygłosił z pamięci utwór Jana Kochanowskiego ,,Pieśń świętojańska o sobótce” oraz ,,Za moją małą chatą” Pauliny Hołyszowej. Za piękną recytację wierszy poetów regionalnych dwa wyróżnienia otrzymali uczniowie klasy VIIIa Gabriel Biały i Kinga Lackowska, których przygotowywała do konkursu nauczycielka Małgorzata Łobejko.

Całość imprezy uświetniła kawiarniana sceneria, występ szkolnego zespołu ludowego ,,Okszowiacy”, smaczny poczęstunek oraz miła i przyjazna atmosfera szkoły.