im. Ks. Józefa Dąbrowskiego w Żółtańcach

facebook bip

Szkoła Podstawowa 

Narodowe Czytanie 2022

21 września 2022r.  w Szkole Podstawowej im. Ks. Józefa Dąbrowskiego w Żółtańcach odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. W ten sposób po raz kolejny włączyliśmy się w ogólnopolską akcję pod patronatem honorowym pary prezydenckiej. Zaproszeni goście - wójt Gminy Chełm pan Wiesław Kociuba, zastępca wójta Gminy Chełm pan Lucjan Piotrowski, sekretarz Gminy Chełm- pan Paweł Ciechan, Dyrektor Biura Obsługi Szkół Gminy Chełm - pani Jolanta Krop, przewodniczący Rady Gminy Chełm - pan Artur Kubacki, radna Gminy Chełm - pani Iwona Wnuk - Gregorczyk, ksiądz Mirosław Bończoszek, proboszcz Parafii Świętej Rodziny w Chełmie, przedstawiciele Rady Rodziców szkoły - pani Dominika Poterewicz,  pani Agnieszka Czarnecka, pan Sławomir Niedziela, pan Łukasz Bielak, a także pracownicy szkoły oraz uczniowie z klas VI – VIII czytali wybrane ballady Adama Mickiewicza. W Roku Romantyzmu Polskiego „Ballady i romanse” przypominają o naszej narodowej tożsamości. Idee romantyzmu łączyły pokolenia Polaków walczących o niepodległość. Prezydent RP w swoim przesłaniu napisał, że „romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu.” Wspólna lektura dzieł Mickiewicza okazała się więc bardzo potrzebna. Uroczystość poprowadzili uczniowie Joanna Szlendak i Damian Wituch.